Makro ortam zorlu

Makro ortam zorlu

Hisse senedinde oynaklığını artıran şey faiz oranlarıdır. Küresel piyasalar son zamanlarda yatırımcıların büyük ekonomilerin enflasyon kontrol altına alınmadan resesyona itileceğinden endişe duymaları ve Fed'in agresif bir...

Hisse senedinde oynaklığını artıran şey faiz oranlarıdır. Küresel piyasalar son zamanlarda yatırımcıların büyük ekonomilerin enflasyon kontrol altına alınmadan resesyona itileceğinden endişe duymaları ve Fed'in agresif bir şekilde sıkılaşmasıyla güçlü doların, gelişmekte olan piyasalarda hasara yol açacağından endişe duyması nedeniyle son derece oynak olmaya devam ediyor. Dünde: ABD hisse senetleri, işgücü piyasasına ilişkin veriler ve Philadelphia FED Başkanı Patrick Harker'ın yorumlarının, merkez bankasının faiz oranlarını yükseltmek konusunda agresif olacağı beklentilerinin, güçlü şirket kazançlarına karşı ağır basmasıyla; Dow Jones %0.3 , S&P 500 %0.80 , Nasdaq Composite %0,61 düşüşle kapandılar. Hazine tahvilleri Fed'den agresif faiz artırımları beklentisi ve resesyon riskleri yatırımcıların risk iştahını azaltırken, ABD gösterge 10 yıllık Hazine getirileri, Haziran 2008'den bu yana en yüksek seviyesi olan %4.234'e kadar çıktı. Eur/usd paritesi de ABD tahvil faizlerindeki yükseliş nedeniyle güçlenmekte zorlanmakta ve %0,17 değer kaybı ile 0,9770 den ve Dolar endeksine baktığımızda ise %0,09’luk artışla 113,084 seviyesinden işlem görmekteler. Döviz piyasasında, yatırımcılar İngiltere Başbakanı Liz Truss'un altı hafta görevde kaldıktan istifasının kimseyi şaşırtmadı ve maliye bakanı tarafından politikalarının toptan terk edilmesi nedeniyle piyasada çok az tepkiyle karşılandığını söyledi. Sterlin %0,25 düşüşle 1.1205$'dan işlem görmekte. Japonya'nın çekirdek tüketici enflasyon oranı Eylül'de sekiz yılın en yüksek seviyesi olan %3.0'a yükseldi. Enflasyon verileri, Japonya Merkez Bankası'nın aşırı düşük faiz oranlarını koruyarak zayıf bir ekonomiyi desteklemeye çalışırken karşı karşıya kaldığı ikilemin altını çiziyor ve bu da yen'de istenmeyen bir düşüşe neden oluyor. Japon yeni 32 yılın en düşük seviyesi yakınlarında ve dolar başına 150.20'de işlem görmekte. Asya hisseleri Wall Street'deki gerilemeyi takip ediyor. MSCI'nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksi %0.55, Avustralya'nın emtia ağırlıklı hisse endeksi %0,74 ve Japon Nikkei %0,38 düşüşte. TCMB PPK, faiz indirimlerinin kurlar üzerindeki etkisinin sınırlı kalması, beklentinin altında gelen Eylül TÜFE ile birlikte dün’de Ekim ayı toplantısında 150 baz puan ile faiz indirimine devam etmiş, açıkladığı metninde “Kurul, takip eden toplantıda da benzer bir adım atıldıktan sonra faiz indirim döngüsünün sona erdirilmesini gündeme almıştır.” İfadesini kullanarak 2022 yılını %9’la kapatma hedefi olduğunu beyan etmiştir. Bizim ve piyasanın genel beklentisi ise PPK’nun üç 100 baz puanlık indirimle yılı %9 seviyesinden kapatmaktı bunun yerine Kurul iki adımla %9,0’a ulaşmayı tercih etmiş görünmekte. Yurt içinde tüketici güven endeksi, tarımsal girdi fiyatları, yurt dışında ise İngiltere de perakende satışlar ve Euro Bölgesi tüketici güven endeksi verilerini takip edeceğiz.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, çok yüksek seviyedeki enflasyonun kısa vadeli faiz oranında artırımın bir süre daha devam ettirilmesini gerektirdiğini söyledi.

Japonya Merkez Bankası'nın(BoJ) uygulamaya devam ettiği ultra gevşek para politikasının desteği ile Japonya'da çekirdek enflasyon 8 yılın zirvesine çıktı. Hem taze gıda hem de enerji fiyatları dışarda bırakılarak hesaplanan çekirdek enflasyon ise Eylül'de geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,8 arttı.

Arjantin Merkez Bankası(BCRA), çekirdek enflasyonda artışın yavaşladığını dikkate alarak para politikası faiz oranında değişikliğe gitmedi. BCRA'dan yapılan açıklamaya göre, gösterge niteliğindeki Leliq faiz oranı yüzde 75,00 olarak kaldı.

Güney Kore'de üretici fiyatlarında düşüş üst üste üçüncü ayında da devam etti. Aylık artış oranı %0,2

AB liderler zirvesinin ilk gününde AB'nin enerji krizine doğal gaz fiyatına sınır getirerek yanıt verip vermeyeceği konusunda anlaşmaya varılamadı.

İngiltere'de tüketici güveni çift haneli rakamlara çıkan enflasyonun, yüksek faizlerin ve siyasi kaosun etkisiyle rekor düşük seviyelere yakın seyretmeye devam ediyor. Pazar araştırma şirketi GFK tarafından hazırlanan tüketici güven endeksi Eylül ayında -47 seviyesine toparlandı.

Avrupa Birliği Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola, Ukrayna'daki savaşın, ekonomide, enerjide ve savunma alanındaki zorlukların üstesinden gelinmesi için AB'nin uzun vadeli bütçesinin artırılması gerektiğini söyledi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby, Rusya’nın 2014’te ilhak ettiği Kırım’da konuşlandırılan Rus askerlerinin Ukrayna’ya saldırılarında İran tarafından gönderilen insansız hava araçlarını (İHA) kullandığını söylerken, "İran şu an doğrudan sahada" dedi.

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi tarafından sunulan ve aralarında Rus iş adamı Roman Abramoviç’in de bulunduğu 2 bin 507 Rus kişi ve kurumu kapsayan yaptırım kararı Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy tarafından onaylandı.

Bloomberg News tarafından ekonomistler arasında yapılan anket, 27 Ekim'de yapılacak ECB Yönetim Konseyi toplantısından 75 baz puan ve Aralık toplantısından 50 baz puan faiz artırımı çıkacağı tahmin edildi.

Kaynak A1 Capital

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.