İYİ Partili Çıray: "Kaynağı bilinmeyen yüksek miktardaki döviz girişinin kaynağını nedir?"

İYİ Partili Çıray: "Kaynağı bilinmeyen yüksek miktardaki döviz girişinin kaynağını nedir?"

İYİ Parti İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Aytun Çıray, tarihi bir rekor kırarak 2022’nin ilk sekiz ayında 28 milyar doları geçen “Net Hata ve Noksan” kalemini Meclis gündemine taşıdı. Çıray, Türkiye...

İYİ Parti İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Aytun Çıray, tarihi bir rekor kırarak 2022’nin ilk sekiz ayında 28 milyar doları geçen “Net Hata ve Noksan” kalemini Meclis gündemine taşıdı.

Çıray, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yayımladığı Ağustos ayına ilişkin ödemeler dengesine göre Cari açığın bu ayda 3 milyar 112 milyon ABD doları olduğunu, on iki aylık cari işlemler açığının ise 40 milyar 889 milyon dolara çıktığını söyledi. “Resmi kaynaklardan gördüğümüz bu rakamlar Türkiye’nin nasıl karanlık bir ekonomi yönetimine maruz kaldığını açıkça ortaya koyuyor” diyen Çıray, daha da vahim bir gelişme olarak ödemeler dengesinde “Net Hata ve Noksan” kaleminin tarihi bir seviyeye ulaşmış olduğuna dikkat çekti. Çıray açıklamasına şöyle devam etti:

“Cari açık 40 milyar doların üzerine çıkarken, ödemeler dengesindeki “Net Hata ve Noksan” kalemi ise on sekiz aydır düzenli olarak artmış ve rekor kırarak 28 milyar doları geçmiş. Ödemeler dengesinde artı işaretli net hata ve noksan kaleminin hiç görülmemiş bir biçimde yüksek miktarda olmasına ciddi ve başarılı ekonomistler ancak yurtdışından kayıt dışı bir döviz girişi sağlanmasıyla olabileceğini söylüyor. Çünkü miktar o kadar yüksek ki, basit hata veya eksikliklerden kaynaklanması olanaksız. Oluşan Cari açığın büyük bir bölümünün ise net hata noksan kalemindeki kaynağı belli olmayan döviz girişi ile finanse edildiği ileri sürülüyor. Söz konusu döviz girişinin kaynağı derhal kamuoyuna açıklanmalıdır.”

Dünya genelinde yaşanan ekonomik krizler, enerji sorunları, savaş gibi uluslararası etkileri olan bir dönemden geçerken, hiçbir ülkenin başka bir ülkeye babasının hayrına para vermesi düşünülemez diyen Çıray, sözlerini şöyle tamamladı:

“Seçimlerde kaybedeceğini ve artık ömrünü doldurduğunu anlayan siyasi iktidar, ekonomiyi toparlayabilmek adına dışarıdan aldığı ya da alacağı dövizlerin karşılığında hangi tavizleri veriyor? Ağzından beka sorunu lafını düşürmeyen Cumhur İttifakı üyeleri, asıl beka sorununun ekonomik bağımlılık olduğunu ne zaman anlayacaklar. Ekonominin düzelebilmesi için her şeyden önce demokrasi, hukuk, güven olması gerektiğini bile anlayamayan siyasi iktidarın, sırf iktidar süresini uzatabilmek için Türk Milletinin başına başka çoraplar örmesine izin vermeyeceğiz ve ilk seçimde bu iktidarı gönderip refah içinde yaşayan bir toplumu yeniden tesis edeceğiz. Sayın Nebati, kendisinin bile söylemekte zorluk yaşadığı süslü lafları bir kenara bıraksın ve görevini ciddiyetle yaparak milletin merak ettiği şu soruları cevaplasın.”

Kaynağı bilinmeyen çok yüksek miktardaki döviz girişinin kaynağını nedir? Açıklamayı düşünüyor musunuz?

İçinden geçtiğimiz uluslararası ilişkilerdeki ekonomik krizler, savaşlar ve ticari ilişkiler göz önünde bulundurulduğunda, hiçbir ülke kendi milli çıkarlarını bir kenara bırakarak başka bir ülkeye havadan para vermeyeceği açıktır. Bu durumda kaynağı belli olmayan döviz girişinin karşılığında ne gibi tavizler verilmiştir?

Kaynağı belli olmayan paraya ne kadar faiz ödenmektedir?

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.