Fx piyasalar

Fx piyasalar

USD/TRY: Dün Avrupa ve ABD'de açıklanan PMI rakamlarının zayıf gelmesi piyasalarda faiz artışlarına yönelik tepe beklentilerini artırdı. Bu da risk iştahının pozitif kalmasına neden olurken, Dolar'da kalıcı tepki sağlanamadı...

USD/TRY: Dün Avrupa ve ABD'de açıklanan PMI rakamlarının zayıf gelmesi piyasalarda faiz artışlarına yönelik tepe beklentilerini artırdı. Bu da risk iştahının pozitif kalmasına neden olurken, Dolar'da kalıcı tepki sağlanamadı ve DXY aylık ortalamasının altında kaldı. Bu arada, ABD'de şu ana kadar bilançosunu açıklayan çoğu şirketin karları beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi de toparlanan piyasalara destek veriyor. Oynaklıkların da hafif de olsa azaldığı ortamda şimdilik risk alma iştahı canlı kalabilir ve Dolar'da baskı sürebilir ki Avrupa'da düşen enerji fiyatları da buna ilave destek verebilir. Bu ortamda Gelişmekte Olan Ülke para birimlerindeki baskı da düşük kalabilir. Yurtiçi tarafta ise bir süredir 18,60'ın hafif altında hareket eden Dolar/TL'nin bu sefer söz konusu seviyenin hafif üzerine çıkma eğilimi gösterdiğini izliyoruz. Teknik olarak, 18,60'ın üzerinde kalındıkça 18,6420 ardından 18,68 seviyeleri test edilebilir. Aşağıda ise 18,5530 destek konumunda. Bugün veri takviminde ABD'de Conference Board tüketici güven endeksi, konut fiyat endeksi ve Almanya IFO endeksi takip edilecek. Yurt içinde ise güven endeksleri ile kapasite kullanım oranı verileri izlendi. Buna göre reel kesim güven endeksi 100,3 oldu. Önceki 99,9 idi. Kapasite kullanım oranı ise %76,9 olarak gerçekleşti. Önceki %77,4.


EUR/USD: Dün, Ekim ayı imalat ve hizmet PMI verileri beklentilerin altında açıklandı. Avrupa'da savaşın, enerji krizinin ve yüksek enflasyon rakamlarının yılın son çeyreğine girerken ekonomik faaliyetlerin seyrine ilişkin yansımaları görüldü. ABD'de imalat PMI, 52'den 49,9 seviyesine gerileyerek Haziran 2020'den bu yana ilk kez daralma bölgesine geçti. Fed'in enflasyonu kontrol altına almak için agresif politikalarının ekonomiye etkisi görülmesi küresel risk iştahını destekledi. Risk iştahının yükselmesiyle birlikte tahvil faizlerinde de kısmi gevşeme gözlendi. ABD 10 yıllık tahvil getirisi dört baz puan düşüşle %4,21 seviyesinde. Enerji fiyatlarındaki düşüş de bu fiyatlamalara desteklerken, Dolar endeksi (DXY) aylık ortalamasının altında. EURUSD de 0,9790 bölgesinden geçen aylık ortalamasının üzerinde kalmaya devam ederken, 50 günlük ortalamanın bulunduğu 0,99 civarı önemli bir direnç olarak izlenebilir. Bu seviyenin kırılması durumunda 1,0 hedefe girebilir. Ara dirençler ise 0,9945 ve 0,9970 seviyelerinde. Öte yandan, olası düşüşlerde 0,9790 ana destek olarak izlenebilir. Bu seviye öncesinde 0,9845 ara destek olarak takip edilebilir.


XAU/USD: Dün 1.644 - 1.671  seviyeleri arasında hareket eden Ons Altın, günü de 1.650 seviyesinden kapattı. Dolar endeksinin (DXY) ve ABD 10 yıllıklarının yataya yakın hareketi piyasalarda risk iştahını hafif artırmış olsa da değerli maden günü yataya yakın tamamladı. Bu sabaha baktığımızda ise tahvil faizleri düşüşte ve Amerikan vadelileri pozitif. Bu kapsamda, değerli maden de takip ettiğimiz 1.640 desteğinin üzerinde kalabilir. Aksi durumda 1.615 tekrar hedef olabilir. Öte yandan, 1.658 yakın direncinin kırılması 1.680 seviyesine kadar bir yükselişi beraberinde getirebilir.

Kaynak Ziraat Yatırım

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.