Fx gündem

Fx gündem

FOMC tutanaklarında son dönemdeki yönlendirmelerle uyumlu olarak enflasyonla mücadele vurgusu ön plana çıktı. Bugün küresel piyasaların gözü ABD’de açıklanacak TÜFE verisinde olacak. Dün açıklanan ÜFE verisi beklentinin...

FOMC tutanaklarında son dönemdeki yönlendirmelerle uyumlu olarak enflasyonla mücadele vurgusu ön plana çıktı. Bugün küresel piyasaların gözü ABD’de açıklanacak TÜFE verisinde olacak. Dün açıklanan ÜFE verisi beklentinin bir miktar üzerinde gelirken, TÜFE’nin de yukarı yönlü bir sürpriz yapması piyasalar üzerindeki baskının sürmesine neden olabilir. Merkez bankalarına yönelik beklentiler ve küresel çaptaki resesyon endişeleri fiyatlamalar üzerinde belirleyici olacaktır.

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       

•    15:30 ABD – TÜFE/Çekirdek TÜFE Önem: Yüksek 

•    15:30 ABD – Haftalık İşsizlik Başvuruları Önem: Yüksek

Türkiye

Euro Bölgesi

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde Euro Bölgesi'nin görünümüne ilişkin artan endişeler hakkında konuştu. Lagarde bölge ekonomisinin hala büyüdüğünü ve resesyonda olmadığını söyledi. AMB Başkanı, ayrıca parasal genişlemeyi tersine çevirmeyi görüşmeye başladıklarını ve görüşmelerin devam edeceğini ifade etti. AB üyesi ülkelerin enerji bakanları dönem başkanı Çekya ev sahipliğinde Prag'da bir araya geldi. Ülkeler, ortak gaz alımı konusunda uzlaşırken, doğalgaza tavan fiyat getirilmesinde anlaşma sağlayamadı. Fransa'da ise rafinerilerdeki grevler nedeniyle akaryakıt krizi yaşanırken, bazı bölgelerde iki günlüğüne akaryakıt satışına kısıtlama getirildi. Kısıtlama kararının 14 Ekim akşamı son bulması bekleniyor.

ABD

Dün ABD'de ÜFE Eylül'de tahminlerin üzerinde artarak enflasyonist baskılarda rahatlamanın zaman alacağı ve Fed'in agresif faiz artışlarına devam edeceği sinyali verdi. Çalışma Bakanlığı'nın verilerine göre ÜFE aylık yüzde 0,4, yıllık yüzde 8,5 arttı. Gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen çekirdek ÜFE aylık yüzde 0,3 ile yüzde 0,2'lik tahminlerin üzerinde, yıllık yüzde 7,2 ile tahminlerin hafif altında arttı. Öte yandan dün Fed, Federal Açık Piyasa Komitesinin 20-21 Eylül 2022 tarihlerinde düzenlenen son toplantısına ilişkin tutanaklarını yayımladı. Fed yetkilileri tutanaklarda, "enflasyonu düşürmek için çok az önlem almanın maliyetinin, çok fazla önlem almanın maliyetinden “büyük olasılıkla” daha yüksek olduğunu belirtti. Bugün, ABD tarafında açıklanacak olan TÜFE verisi birincil veri olarak takip edilebilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.