Ekonomi ve finans tarihinde bugün

Ekonomi ve finans tarihinde bugün

2 yıl önce (2020) bugün, A.B.D. Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkları kontrol Ofisi (OFAC), Warren Buffett’ın Berkshire Hathaway’inin Türkiye’deki iştiraki olan Iscar Kesici Takım Ticareti ve İmalatı Ltd. Şti.’nin A.B.D.’nin...

2 yıl önce (2020) bugün, A.B.D. Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkları kontrol Ofisi (OFAC), Warren Buffett’ın Berkshire Hathaway’inin Türkiye’deki iştiraki olan Iscar Kesici Takım Ticareti ve İmalatı Ltd. Şti.’nin A.B.D.’nin İran yaptırımlarını ihlâl ederek Aralık 2012 – Ocak 2016 döneminde İran’a toplam tutarı  $383.443 olan 144 satış işlemi gerçekleştirdiğini duyurdu.

 

Duyuruda Iscar Türkiye’nin bazı üst düzey yöneticileri ile pazarlama müdürünün ana firma Berkshire‘den bu satışları gizledikleri ve yanıltıcı beyanlar verdikleri vurgulandı. Ayrıca Iscar Türkiye çalışanlarının Berkshire’den habersiz İran’a iş seyahati yaptıkları, bazı iş bağlantıları kurup İran’a yapılan satışı Türkiye içinde yapılıyor şeklinde göstermek suretiyle satılan malların nihai kullanıcılarını bilerek gizledikleri yer aldı. Mayıs 2016 ‘da Berkshire firması bu durumu tespit edip bir rapor ile OFAC ‘a bildirmişti. Konu yaptırım ihlâline verilecek azami yasal ceza tutarı $36.841.344 iken;  olayın OFAC tarafından ele alınması nedeniyle uygulanacak azami cezanın $18.420.672 olduğu ama Berkshire ve OFAC yaptıkları mutabakat sonucunda; Berkshire firması -Iscar Türkiye’nin neden olduğu ihlâl nedeniyle- $4.144.651. tutarında ceza ödemeyi 21 Ağustos 2020’de kabul ettiği ortaya çıktı.


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.