Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: "Karadeniz'deki doğalgazı 2023'te kullanıma sunacağız"

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: "Karadeniz'deki doğalgazı 2023'te kullanıma sunacağız"

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde 2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi Bilgilendirme Toplantısı'nda konuştu. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:...

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde 2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi Bilgilendirme Toplantısı'nda konuştu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

"65 yaş üstü yaşıtlarımız, bakıma ihtiyacı olan engelli vatanlarımız ve yakınlarına bağlanan aylıklar kapsamında 31,3 milyar lira. Engelli vatandaşlarımızın evde bakımına destek amacıyla 28,2 milyar lira. Sosyal Konut finansmanının desteklenmesi amacıyla 10 milyar lira. Aile Destek Programı için 7,5 milyar lira. Ekonomik yoksunluk içinde olan çocuklarımızın ailelerinin yanında yetişmelerine imkan sağlayan Sosyal ve Ekonomik Destek ödemeleri için 5 milyar lira. Yoksul ailelere elektrik tüketim desteği kapsamında 4,8 milyar lira. Engelli eğitim taşıma giderleri için 2,4 milyar lira. Koruyucu aile uygulaması kapsamında yaklaşık 713 milyon lira kaynak ayırdık.

Avrupa başta olmak üzere tüm dünya enerji arz güvenliği konusunda belirsizlik içerisinde. Biz ise Türkiye olarak kendi çözüm mekanizmamızı harekete geçirmiş durumdayız. Yerli ve milli imkanlarla Karadeniz’de keşfedilen doğalgazı, 2023’ün ilk aylarında vatandaşlarımızın evlerinde kullanıma sunacağız. Enerji arz güvenliği çerçevesinde kaynak çeşitliliğine ve kapasite artırımına da özel önem veriyoruz. Rusya Devlet Başkanı Putin, ülkemizin doğalgaz üssü haline gelebileceği yönünde Türk Akım Projesi’ne desteğini açıklayarak, ülkemizin enerji arzı konusundaki kilit noktası olabileceğine de işaret etti.

Enerji kullanımında hükümet olarak vatandaşımızın yanındayız. Vatandaşlarımızın daha ucuz elektrik ve doğalgaz kullanabilmeleri için doğalgazda yüzde 80 oranında, elektrikte ise birinci kademede yüzde 50 oranında sübvansiyon uygulanmaktadır.

Enerji sübvansiyonlarının 2023 yılı bütçesine yükü 600 milyar lira seviyesindedir. Askeri ücretin vergi dışı tutulması neticesinde de 300 milyar lira tutarında vergiden vazgeçilmiştir. Sosyal devlet ilkesi gereği, toplum kesimlerine 2023 yılı bütçemizde sağladığımız refah katkısı yaklaşık 1 trilyon 200 milyar liraya ulaşmaktadır. Bu tutar bütçenin yaklaşık yüzde 27’sine tekabül etmektedir.

Refahı toplumun tüm kesimlerine yaymak hedefiyle daha müreffeh bir toplum için milletimizin yanında olmaya devam edeceğiz.

Gıda güvenliği ve tarımsal kalkınma; milli güvenlik meselesi olarak gördüğümüz ve üzerine özellikle eğildiğimiz konuların başında geliyor. 2023 yılında bütçemizden tarıma 142,9 milyar lira kaynak aktardık. Bu kapsamda tarımsal destek programları için 54 milyar lira. Tarım sektörü yatırım ödenekleri için 40,4 milyar lira. Tarımsal kredi sübvansiyonu , müdahale alımları, tarımsal KİT’lerin finansmanı ve ihracat destekleri için 48,5 milyar lira kaynak ayırıyoruz.

OECD 2022 yılı tarım politikası izlemesi ve değerlendirme raporuna göre, ülkemizin tarıma ayırdığı toplam kaynağın gayrisafi yurt içi hasılasına oranı 2021 yılı için yüzde 1,15 olarak belirtilmektedir. OECD ülkeleri ortalaması ise; yüzde 0,61 düzeyindedir. Son 2 yıl içerisinde önemli ölçüde artırdığımız reel sektör desteklerine 2023 yılında da devam ederek; yatırım, üretim, istihdam ve ihracat odağımızla özel sektörle omuz muza büyüme stratejimizi sürdürüyoruz. Reel kesim destekleri için bütçemizden 145,4 milyar lira olarak ayırdığımız ödenek bunun bir göstergesidir.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.