Çin’den Rusya-Ukrayna çatışmalarının etkilerinin yayılmasını önleme çağrısı

Çin’den Rusya-Ukrayna çatışmalarının etkilerinin yayılmasını önleme çağrısı

Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilci Yardımcısı Geng Shuang, Rusya-Ukrayna çatışmalarının yayılmasını getireceği etkilerin önlenmesi, sivillerin ve sivil amaçlı tesislerin korunması gerektiğini vurguladı. Geng...

Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilci Yardımcısı Geng Shuang, Rusya-Ukrayna çatışmalarının yayılmasını getireceği etkilerin önlenmesi, sivillerin ve sivil amaçlı tesislerin korunması gerektiğini vurguladı.

Geng Shuang, BM Güvenlik Konseyi’nde Ukrayna’daki insani krizle ilgili düzenlenen oturumda, kapsamlı ve farklılaştırılmamış yaptırım uygulamalarının krizin yayılmasını hızlandırmanın yanı sıra, uluslararası emtia fiyatlarının yükselmesine yol açacağını, küresel sanayi ve tedarik zincirlerinin istikrarını bozacağını ve gelişmekte olan ülkeler başta olmak üzere tüm ülkelere zarar vereceğini söyledi.

Uluslararası toplumun dayanışma ve işbirliği doğrultusunda küresel tahıl, enerji ve finans piyasalarının istikrarlı şekilde işleyişini koruması, uluslararası ekonomik ve ticari işbirliğinin karşısındaki siyasi engelleri kaldırması gerektiğini dile getiren Geng, Ukrayna ve Rusya’nın tahıl ve gübrelerinin uluslararası piyasaya dönmesinin sağlanmasının küresel tahıl fiyatlarının istikrara kavuşması ve tarımsal ürünlerin tedarikinin güvence altına alınması için büyük önem taşıdığını kaydetti.

Geng, Çin’in Karadeniz Tahıl İnisiyatifi’nin ve Rus tahıl ve gübresinin ihracatına ilişkin mutabakatın verimli bir şekilde uygulanmasını desteklediğine işaret etti.

Geng, sivillerin ve sivil tesislerin korunması, ilgili tarafların insan tahliyesi ile insani yardımların ulaştırılmasına kolaylık sağlaması gerektiğini vurguladı. Geng, “Kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte, milyonlarca kişi, özellikle de kadın ve çocuklar gibi savunmasız grupların geçimi için insani yardımlar büyük önem taşıyor. Çin, uluslararası insani kuruluşların ve Ukrayna’nın komşu ülkelerinin insani krizi azaltmak için gösterdikleri çabaları takdirle karşılıyor.” diye konuştu.

Barışın Ukrayna’daki insani krizi çözecek tek yol olduğuna dikkat çeken Geng, Çin’in sorumlu bir ülke olarak, barış müzakerelerini hızlandırmada yapıcı rol oynamaya ve insani krizin azaltılması için katkılarda bulunmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.