Borsa İstanbul'da gözler bilançolara çevriliyor

Borsa İstanbul'da gözler bilançolara çevriliyor

Küresel ölçekte artan risk iştahı hem içeride hem de dışarıda genel hatlarıyla pozitif bir trend izlenmesini sağlarken hızlı yükselişlerin ardından gelen kısmi ivme kaybına karşın hafta başından bu yana bakıldığında...

Küresel ölçekte artan risk iştahı hem içeride hem de dışarıda genel hatlarıyla pozitif bir trend izlenmesini sağlarken hızlı yükselişlerin ardından gelen kısmi ivme kaybına karşın hafta başından bu yana bakıldığında Avrupa borsalarında %3, ABD’de %4 Türkiye’de ise %6 civarında kazanımlar görüyoruz. Özellikle bilanço beklentileri iyimser hava yaratan ana unsur olarak çalışırken yurt içinde bugün Aselsan ile başlayacak 3Ç22 bilanço dönemi 9 Kasım’da son bulacak.

Bilançolar dışında ise gündem genel hatlarıyla sakin sayılabilir. Bu noktada FOMC toplantısına iki hafta kala Fed her zaman olduğu gibi Bej Kitap raporunu yayımlayacak. Söz konusu rapor ABD’de ekonomik aktivitenin gücünü bölgesel bazda değerlendiriyor. Genel hatlarıyla raporun etkisi limitli olsa da Fed’in ekonomik aktiviteyi kuvvetli bulması piyasaların faiz artırımı riskini yeniden hatırlamasına neden olabilir. Ancak Fed son raporunda ekonomik aktivitenin değişim göstermediğine vurgu yapmıştı ki bu da pandemiden çıkış döneminden bu yana Merkez Bankası’nın yaptığı en zayıf yorumdu. Dolayısıyla güçlü bir tablo çizilme ihtimali bulunsa da bunun göreceli olarak düşük göründüğünü söyleyebiliriz.

Makroekonomik veri tarafında ise bugün enflasyon rakamlarının ön planda olduğunu görüyoruz. Bu kapsamda hem Euro Bölgesi hem de İngiltere’de TÜFE rakamı açıklanacak. Ancak Euro Bölgesi rakamı nihai nitelikte olduğu için etki derecesi muhtemelen düşük kalacaktır. Kaldı ki yıllık bazda sırasıyla %10 ve %1,2 olan manşet ve çekirdek rakamda revizyon yapılması beklenmiyor. Bu nedenle İngiltere’de açıklanacak rakamın bir adım öne çıkması olası görünüyor. Ülkede önceki ay yıllık bazda %9,9 seviyesinde bulunan TÜFE’nin %10 seviyesine ulaşacağı tahmin ediliyor.

TL: Küresel risk iştahındaki artış ABD tahvil faizlerinin yukarı yönlü eğilimini limitlerken bu durum dolar endeksine ivme kaybı olarak yansıyor. Dolayısıyla mevcut konjonktür gelişmekte olan ülke para birimleri üzerindeki baskının hafiflemesini sağlarken dün dolar karşısında ağırlıklı olarak değer kazanımlarının ön planda olduğunu gördük. TL ise genel olarak sakin sayılabilecek seyrini bir kez daha devam ettirerek 18,58’den çok fazla uzaklaşmadı. Yarınki PPK toplantısı öncesinde bu tablonun anlamlı şekilde değişmesini beklemiyoruz.

Borsa İstanbul: Borsa İstanbul’da bugünden itibaren gözler bilançolarda olacak. Bilanço açıklayacak ilk şirket olan ASELS’ın yılın üçüncü çeyreğinde 1.441 milyon TL net kar açıklamasını bekliyoruz. Genel olarak baktığımızda tahminlerimiz, 3Ç22’de bankalar için yıllık (y/y) %430 net kar artışına (önceki çeyreğe göre (ç/ç) %18 artış) işaret ediyor. Finans-dışı şirketler için ise ağırlıklı olarak devam eden ekonomik toparlanma, yüksek enflasyon ve TL’nin değer kayıplarıyla beraber %151 y/y net kar artışı (%25 ç/ç artış) ve %128 y/y FAVÖK büyümesi (%24 ç/ç genişleme) öngörüyoruz. Toplamda, araştırma kapsamımızdaki hisse senetlerinin 3Ç22’de %226 y/y net kar artışı (%22 ç/ç yükseliş) kaydetmesini bekliyoruz. Teknik açıdan bakıldığında ise 4000 ana hedef olarak kalmaya devam ederken aşağıda bir önceki zirvenin yer aldığı 3715’i destek olarak izliyoruz.

BIST-30 en yakın vadeli viop kontratı 

Günü 4292.5 puanda kapatan BIST-30 kontratlarında 4263, 4229, 4199 ve 4164 destek olarak izlenebilir. 4323, 4357, 4387 ve 4422 ise direnç noktalarını oluşturuyor. Kaynak: Matriks

USD/TL en yakın vadeli viop kontratı 

Günü 18.6726 seviyesinde kapatan USD/TL vadeli işlem kontratlarında 18.579, 18.5045, 18.4110 ve 18.2990 destek olarak izlenebilir. 18.7660, 18.8405, 18.9340 ve 19.0460 ise direnç noktalarını oluşturuyor.

Kaynak: ÜNLÜ&Co

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.