BİST100 endeksi

BİST100 endeksi

Bu hafta piyasaların gündeminde ECB faiz kararı olacak. Geçtiğimiz hafta açıklanan Euro Bölgesi enflasyonun çift hanelere yaklaşması sonrasında ECB'den 75 baz puanlık faiz artırımı beklemekteyiz. Enflasyonla mücadele kapsamında...

Bu hafta piyasaların gündeminde ECB faiz kararı olacak. Geçtiğimiz hafta açıklanan Euro Bölgesi enflasyonun çift hanelere yaklaşması sonrasında ECB'den 75 baz puanlık faiz artırımı beklemekteyiz.

Enflasyonla mücadele kapsamında sıkı para politikasına devam edeceğini düşündüğümüz ECB'nin kritik kararı ve karar ardından yapılan açıklamalar yakından takip edilecek. Enflasyonun ekonomik politikalarda önceliği alması ile birlikte, sıkı para politikasının sonucu olarak, hiç şüphesiz ekonomilerde daralma beklentileri de artıyor.  Son IMF raporuna baktığımız zaman da sadece 2022 için değil 2023 için de ekonomilerde daralma beklentisi mevcut. Ekonomilerdeki daralma beklentisinin de resesyon endişelerini tırmandırdığını düşünürsek, şimdilik söz ECB’de gözüküyor.

Çünkü enerji fiyatlarının bu denli yukarı gittiği bir ortamda euro küresel piyasalarda değer kaybetmeye devam ediyor. ECB’de geç kalınmış sayılan faiz artırımlarına Temmuz’da beklentilerin üstünde başlasa da ileriye dönük projeksiyonlarda yapılacak faiz artırımları, ekonomilerde daralmayı artırabilir. Euro'nun değer kaybetmesinin mevcut koşullarda AB ekonomisinin dış ticarette rekabetçi pozisyonunu değiştirmeyeceği gerçeğinden yola çıkarak, ECB'nin ithal girdi maliyetleri yüzünden enflasyonist risklerin artmasını önlemek amacıyla faiz artırımlarına devam edeceğini, önümüzdeki kış aylarında resesyona girmesi kaçınılmaz gibi gözüken AB ekonomisinde enflasyonla mücadeleyi ve Euro'nun değer kaybını önlemek için ECB'nin maksimum çabayı göstereceğini düşünüyoruz. Ayrıca 75 baz puanlık artış beklememizin diğer sebebi de ECB ile Fed arasındaki faiz artırım makasının açılmaması olduğunu düşünmekteyiz. Faiz artışı yapılması durumunda euro tarafında kısmi yukarı yönlü hareket görebiliriz.

Kaynak İnfo Yatırım

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.