BİST100 endeksi

BİST100 endeksi

Borsa İstanbul tarafında bankaların performansı yakından takip ediliyor. BIST100 endeksi, iki gündür bankacılık endeksi öncülüğünde hareketli günler yaşarken, geçtiğimiz işlem gününü 3.841 seviyesinden tamamladı. 30 Eylül’den...

Borsa İstanbul tarafında bankaların performansı yakından takip ediliyor. BIST100 endeksi, iki gündür bankacılık endeksi öncülüğünde hareketli günler yaşarken, geçtiğimiz işlem gününü 3.841 seviyesinden tamamladı. 30 Eylül’den beri yükselişini sürdüren BİST100 endeksi, dün tarihi zirvesini yenilemesinin ardından kar realizasyonları ile ön plana çıktı. Yurt içinde şirketlerin 3. çeyrek finansal sonuçlarına ilişkin iyimser beklentiler, pay piyasalarındaki risk iştahını desteklemeye devam ederken, bu hafta yurt içinde 20 Ekim 2022 tarihinde saat 14:00'da TCMB faiz kararı açıklanacak. Geçtiğimiz yıl Eylül’de faiz indirimine başlayan Merkez Bankası 2021’i 500 baz puanlık faiz indirimiyle tamamlamıştı. Bu yılın ilk 7 ayında %14 olan faizi sabit tutan TCMB Ağustos’ta ve Eylül’de 100’er baz puanlık indirim gerçekleştirdi. Politikacıların faiz indirimlerinin devam edeceğini birçok kez dile getirmesiyle piyasalar yılın kalan 3 toplantısında da Merkez Bankasının faiz indirimlerine devam etmesini, yılı tek haneli faiz ile kapatmasını bekliyor. Perşembe günü yapılacak PPK toplantısında da 100 baz puanlık indirimin sürmesi bekleniyor. Küresel piyasalarda, enflasyon ve resesyon ikilemi gündemin odağında kalmaya devam etse de yatırımcıların İngiltere'den gelen pozitif haber akışı ve ABD'de açıklanan 3. çeyrek şirket finansal sonuçlarına odaklanması ile pozitif bir seyir izleniyor.

 

İngiltere'de hükümet, tahvil piyasası ve sterlinde dalgalanmalara yol açan vergi indirimi planından U dönüşü yaparken, ülke merkez bankası da kurumsal tahvil satışlarına yeniden başlamayı planladığını duyurdu. Maliye ve para politikaları ile güveni yeniden tesis etmeye yönelik atılan adımlarla küresel piyasalarda risk iştahı artarken, yatırımcıların odağını bilanço sezonuna çevirmesi de iyimserliği destekledi. Yurtdışı tarafta bugün Euro Bölgesi'nde enflasyon verisi ön plana çıkacak, ABD tarafındaki enflasyon verisinin beklentilerin üstünde gelmesi sonrasında, global piyasalar Euro Bölgesi enflasyon verisine odaklanacak.

Kaynak İnfo Yatırım

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.