Bilişim Vadisi ile TÜRKSMD arasında iş birliği protokolü imzalandı

Bilişim Vadisi ile TÜRKSMD arasında iş birliği protokolü imzalandı

Bilişim Vadisi Eren Bülbül Konferans Salonu’nda düzenlenen törene; Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır ile Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Cemil Başpınar da katıldı. İş birliği kapsamında Bilişim...

Bilişim Vadisi Eren Bülbül Konferans Salonu’nda düzenlenen törene; Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır ile Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Cemil Başpınar da katıldı.

İş birliği kapsamında Bilişim Vadisi bünyesinde yer alan 50 firmaya TÜRKSMD tarafından marka değerleme hizmeti sunulacak. Bilişim Vadisi ile TÜRKSMD’nin gerçekleştireceği iş birliği ile teknolojik gelişimin önemli araçlarından biri olan sınai mülkiyet alanında farkındalığın artırılması ve ekosistemin gelişmesine katkı sağlanması amaçlanıyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Kacır, protokol törenindeki konuşmasında, imzalanan iş birliğinin Türkiye’nin fikri mülkiyet kapasitesinden ekonomik değer yaratma adına atılmış çok önemli bir adım olduğunu söyledi.

Türkiye’nin büyük bir Ar-Ge ve inovasyon ekosistemine sahip olduğunu, adeta sıfırdan bir Ar-Ge ekosistemi kurulduğunu kaydeden Bakan Yardımcısı Kacır, “Patent başvurularında dünyada 14’üncü, marka başvurularında 7’nci, tasarım başvurularında 4’üncü sıradayız. Önümüzdeki dönem daha fazla ticarileşmeye daha fazla ekonomik değer odaklı çalışmaya odaklanacağız.” dedi.

Kacır, bakanlık olarak TÜRKSMD’nin çalışmalarını desteklemeye devam edeceklerini belirterek, “Bilişim Vadisi’ndeki modeli Ar-Ge ekosisteminin tüm oyuncularına yaygınlaştırmaya çalışacağız.” diye konuştu.

Bilişim Vadisi Genel Müdürü İbrahimcioğlu, işletmelerin yatırımcılarla buluşmasında marka değerlemesinin önemli olduğuna işaret ederek ”Marka değerlemesi, birleşme süreçlerinde ya da ürettiği Ar-Ge’sinin teknolojik ürün olarak değil çıktısını patent olarak da verebileceği değeri belirlenmiş ürünler halinde ortaya çıkması için bir vesile olacak.” ifadelerini kullandı.

Programın sonunda bu yılki TEKNOFEST’te düzenlenen Uluslararası Buluş Fuarı’nda dereceye giren buluş sahiplerine ödülleri verildi.

Bakan Yardımcısı Kacır ile TÜRKPATENT Başkanı Başpınar tarafından 7 firmaya madalyaları takdim edildi.

Cowealty Teknoloji A.Ş. ile Tekno Kurgu Tarım Teknolojileri A.Ş. altın madalya alırken Hamle Mühendislik LTD., Kitsolo Yazılım A.Ş., Saykal Elektronik A.Ş. ile Cowealty Teknoloji A.Ş. gümüş madalyanın sahibi oldu. Bronz madalya ise Geobilgi Bilişim Teknolojileri’ne verildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.