Bakan Varank: “Dergimiz alanında referans kaynak olacak”

Bakan Varank: “Dergimiz alanında referans kaynak olacak”

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Bölgesel Kalkınma Dergisi’nin tanıtım toplantısı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla gerçekleşti. Orta...

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Bölgesel Kalkınma Dergisi’nin tanıtım toplantısı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla gerçekleşti.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen törene; Bakan Varank’ın yanı sıra Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri, ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, TSE Başkanı Mahmut Sami Şahin, Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım ile akademisyenler katıldı.

Ocak ayında yayın hayatına başlayacak hakemli derginin tanıtım toplantısında konuşan Bakan Varank, “Bakanlığımız, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte ülkemizin bölgesel kalkınma politikasının koordinasyonunu üstlenen bakanlık konumuna geldi. Elde ettiğimiz refahı, ülkemizin her yanına adil bir biçimde dağıtmak, il ve ilçelerimizin rekabet güçlerini geliştirmek, bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını azaltmak için bizim bir parolamız var: Topyekun Kalkınmış Türkiye.” ifadelerini kullandı.

Bakan Varank, dergiyi kamu ve akademi dünyası arasında bir köprü görevi görmesi için hayata geçirdiklerini belirterek, “Bölgesel kalkınma alanında hem masada hem de sahada oldukça yoğun bir mesaimiz var. Biz bakanlık olarak bölgesel kalkınma alanında edindiğimiz tecrübenin paylaşılıp çoğalmasını, paydaşlar arasında iletişimin güçlenerek yeni iş birliği kapılarının aralanmasını arzu ediyoruz.” dedi.

Dergide bölgesel kalkınmanın ekonomik, sosyal ve çevresel faktörlerin farklı boyutlarını içeren makalelerin yer alacağına değinen Bakan Varank, şunları söyledi:

“İnanıyoruz ki böylelikle bölgesel kalkınma alanındaki bilimsel çalışmaların sayısını ve niteliğini artırmış olacağız. Şu anda makaleler toplanmaya başladı. İlk sayıyı ocak ayında yayınlamayı düşünüyor. Dergimiz alanında referans kaynak olacak. Güzel bir iş çıkacağına inanıyorum.”

Bölgesel Kalkınma Dergisi Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Neşe Kumral da yaptığı konuşmada, derginin literatürdeki önemli bir boşluğu kapatacağını ifade ederek bu alanda çalışma yapmak isteyen akademisyenlere ilham kaynağı olacağını kaydetti.

Birleşmiş Milletler’in nin son raporlarında pandemi sonrası dönemde üretimde dijitalleşme ve otomasyonun en önemli trendler arasında yer aldığına dikkati çeken Kumral, küresel iklim krizi, sanayi üretiminde Çin’in önemli bir bölge haline gelmesi ile sanayi politikalarını güncellemek gerektiğini bildirdi.

Dergi; ücretsiz, açık erişimli ve hakemli olarak yayımlanacak. Üçer aylık dönemler halinde yılda 4 sayı olarak; ocak, nisan, temmuz ve ekim aylarında okurlarıyla buluşacak. Derginin makale değerlendirme süreçleri, DergiPark sistemi üzerinden yürütülecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.