Babacan: "Kurulacak hükümette yönetimin tümüne talibiz"

Babacan: "Kurulacak hükümette yönetimin tümüne talibiz"

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, katıldığı programda; altılı masa toplantıları, seçim ve ortak aday gündemi hakkında açıklamalarda bulundu.  Babacan, düzenlediği mitingler ile ilgili,  Yozgat’taki miting alanımız...

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, katıldığı programda; altılı masa toplantıları, seçim ve ortak aday gündemi hakkında açıklamalarda bulundu. 

Babacan, düzenlediği mitingler ile ilgili,  Yozgat’taki miting alanımız dolduğu gibi, çevresinde de miting alanına girmeden izleyen büyük bir kalabalık oluştu. Siirt’te miting yaptık, aynı kalabalık. Anketlere bakınca DEVA Partisi Yozgat’ta kesinlikle miting yapamaz, insanları toplayamaz dersiniz ama oluyor, geliyor insanlar. Miting çıkışında anket yapsanız, telefonla arasanız insanların çoğu çekinebilir.” ifadelerini kullandı.

“Altılı masa toplantılarının temposu artacak”

Altılı masanın birinci turu tamamlandıktan sonra liderler turu yaptığını söyleyen Babacan, şunları kaydetti:

“2 Ekim’de yaptığımız son altılı masa toplantısında da bu konularda kararlar aldık. Bir, seçimlerden sonra parlamenter sisteme geçilene kadar ülke nasıl yönetilecek, bunu beraberce çalışıp topluma açıklayalım kararı aldık. İki, seçimlerden sonra kurulacak hükümet ve cumhurbaşkanı hangi politika alanında ne yapacak, bunların mutlaka beraber çalışılması gerekiyor diye karar verdik. Ekiplerimizi oluşturduk, hummalı bir çalışma var.”

“Büyük fon yöneticileri, dünya bankaları bizi ziyarete geliyor”

Babacan, fon yöneticilerinin ve finans kuruluşlarının kendilerini ziyaret ettiğini belirterek, “Geçen dünyanın en büyük üçüncü bankası geldi. Son turlarda artık bize hükümetin ne yapacağını sormuyorlar. ‘Siz ne yapacaksınız’ diye soruyorlar. Eğer ülke temerrüt çukuruna düşmezse ve seçime kadar böyle gidersek, bizim geleceğimiz belli olduğu günden itibaren hemen yatırım gelmeye başlar ülkeye.” diye konuştu.

“Kurulacak hükümette yönetimin tümüne talibiz”

“Türkiye’nin ekonomisi tek bir kişiyle değil, kadrolarla çözülür” diyen Babacan, sözlerine şöyle devam etti:

“Biz seçimlerden sonra kurulacak hükümette yönetimin tümüne talibiz. Hukuk ve adalette, dış politikada, sağlıkta eğitimde nasıl bir politika izleneceğini bilmeden, işin içinde olmayız. Ülke yönetiminin tümüyle ilgili politika seti ortaya çıkmadan biz içinde olmayız. 2 Ekim’de yaptığımız son toplantıda tüm partiler politika setlerini masaya koymayı kabul etti. Herkes masaya koysun, arada farklılıklar var mı onlara bakalım, nihayetinde mutabık kalırız.”

“Hem seçimi hem ülkeyi kazanmak için çalışıyoruz”

Babacan, kendilerinin hem seçimi hem de ülkeyi kazanmak için çalıştıklarının altını çizerek, “Bir yandan altı partinin ortak adayı olacak derken, bir yandan da diğer partilerle bunu konuşmadan 'ben adayım' demek doğru olmaz. Yarınlarla ilgili üzerinde mutabakata varılmış bir adayın elinde politika seti olmadan aday ismini konuşmak yanlış. Bir seçimi kazanmak var, bir de ülkeyi kazanmak var.” ifadelerini kullandı.

“Gıdada maliyet kaynaklı enflasyonu düşüreceğiz”

Maliyet kaynaklı enflasyonu düşürmek amacıyla 56 maddelik Tarım Eylem Planı hazırladıklarına dikkati çeken Babacan, “Gübrenin yarısını devlet olarak biz karşılayacağız. Hayvancılıkla uğraşanlar için yem maliyetinin yarısını devlet olarak biz karşılayacağız. İnanın büyük paralar değil. Tarımda mazottan ÖTV almayacağız, tarımsal sulamada kullanılan elektriği düşük fiyattan vereceğiz. Gıda fiyatlarındaki düşüşü dışarıdan ithalatla sağlayamazsınız.” şeklinde konuştu.

“Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yapılmış en büyük hatadır imar affı”

Babacan, DEVA Partisi olarak toplu affa karşı olduklarını vurgulayarak, şunları söyledi:

“Mesela imar affı. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yapılmış en büyük hatadır. Bu af bir kere yapıldıktan sonra bunun izi 20 seneden 30 seneden önce silinmiyor. İmar affından sonra bütün Türkiye’de imar dışı yapılaşmayla ilgili büyük bir teşvik oluşmuş ortada. Dolayısıyla biz bu toplu afların tamamına karşıyız.”

“Sağlık Eylem Planı’nda Türk Tabipler Birliği’nin emeği var”

Sağlık Eylem Planı’nı hazırlarken bütün meslek sağlık örgütlerinden yardım aldıklarını ifade eden Babacan, “Sağlık Eylem Planı’nı hazırlarken Türk Tabipler Birliği ile sağ olsunlar çok yakın çalıştık. Sağlık Eylem Planı’nda Türk Tabipler Birliği’nin emeği var, katkısı var. Sayfalar dolusu, sağlık sistemini nasıl düzelteceğimizi yazıyoruz. Yani bunların hiçbirisi kapalı parti çalışması değil, geniş Türkiye çalışması.” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.