Asya borsaları pozitif

Asya borsaları pozitif

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ Zaman Parite Haber Beklenti Önceki 10:00 TRY Kapasite Kullanım Oranı (Eki)   77,40% 10:00 TRY İmalat Güveni (Eki)   99,9 11:00 EUR Almanya Ifo İş İklimi Endeksi (Eki) 83,3 84,3 17:00...

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ

Zaman Parite Haber Beklenti Önceki
10:00 TRY Kapasite Kullanım Oranı (Eki)   77,40%
10:00 TRY İmalat Güveni (Eki)   99,9
11:00 EUR Almanya Ifo İş İklimi Endeksi (Eki) 83,3 84,3
17:00 USD Conference Board (CB) Tüketici Güveni (Eki) 106,5 108
17:00 USD Richmond İmalat Endeksi (Eki) -5 0
20:55 USD FOMC Üyesi Waller'ın Konuşması    
23:30 USD Amerikan Petrol Enstitüsü Haftalık Ham Petrol Stokları   -1,270M

 

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Asya borsaları pozitif”

Haftaya Çin hareketliliği ile başlayan endeksler haftanın ikinci gününde pozitif seyir izledi. Xi Jinping’in otoritesini güçlendirmesi dün Çin endekslerinde hareketliliği artırmış ve sert kayıplar yaşanmasına neden olmuştu.

Japonya’da endeks 1%’in üzerinde kazanım yaşarken, hareketliliğin sürdüğü Çin ve Hong Kong endekslerinde 0,7% üzerinde yükseliş izlendi.

ABD endeks vadelileri sakin seyrederken, ABD 10 yıllık tahvil faizi 4,20% bölgesinde seyretti. Dolar endeksi son 5 günün dip bölgesine yakın seyrediyor.

ABD

“Tüketici güveni”

Conference Board tüketici güven endeksi 2022 yılında yükselen enflasyon ve buna yönelik olarak uygulanan agresif faiz politikasının büyüme üzerinde oluşturduğu baskıyla birlikte gerileme eğilimine başlamıştı. Endeks son olarak toparlanma eğilimi gösterip 108 puana yükselse de, grafikte görüleceği gibi kalıcı bir toparlanma henüz sağlanabilmiş değil. Salı günü açıklanacak veri için de piyasa beklentisi endeksin tekrar 108 puan altına düşebileceği yönünde.

“Richmond imalat aktivitesinde durgunluk sürüyor”

Richmond Fed’in yayımladığı veriye göre eyaletteki imalat aktivitesi son dört aydır hiçbir pozitif ilerleme kat edemedi. Bu durumun devam etmesi beklenirken, belirli eyaletler için açıklanan imalat sektörüne ilişkin olumsuz rakamların kümülatif şekilde resesyon beklentilerini desteklediğini söyleyebiliriz.

“Durgunluk döneminde bilanço sezonu sürüyor”

ABD ekonomisinin teknik olarak resesyona girmesine rağmen agresif faiz artırımları devam ediyor. Piyasa ekonominin sağlıklı işleyişine ilişkin ipuçları ararken, bir taraftan da şirketlerin faiz kararları ile mevcut ekonomik koşullardan ne zaman ve ne ölçüde etkilenebileceği merak ediliyor. Bu nedenle ABD’de üçüncü çeyreğe ilişkin bilanço sezonu yakından takip edilecek. Bilançolar bu haftanın ikinci yarısında bankalar ile yoğunlaşıyor.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

 

 ‘’GÜNLÜK BORSA YORUMU’’

Endeks günü %1.09 yukarıda kapatırken, Havacılık, Demir Çelik, Otomotiv sektörleri Endeks üzerinde taşıyıcı etki yapan sektörler oldu. Güçlü bilanço beklentisine sahip havacılık hisseleri hareketliliğini korurken, çelik fiyatlarındaki hafif yükseliş ve teknik olarak iyi yere gelmiş demir çelik hisselerinde yukarı hareketler izledik. Otomotiv’de Tofaş’ın tavan olması ve Ford Otosan’daki yukarı hareket, Bankalarda yaşanan hafif baskıyı engellemiş görünüyor. Genel görünüm pozitif kalmaya devam ediyor. 4100-4200 direncine yaklaştıkça kar satışları etkili olabilir. Bilançolar hisse bazlı hareketlilik yaratmaya devam edecek. ABD tarafında ise PMI verilerindeki kötüleşmeye rağmen, S&P endeksi tepki yükselişini yapmak istiyor. ABD kanadında haftalık yorumumuzda belirttiğimiz gibi bir süre pozitif günler görebiliriz,

ŞİRKET HABERLERİ

KARSN: Bir Uluslararası Sürdürülebilirlik Derecelendirme Şirketi olan Refinitiv tarafından gerçekleştirilen BIST (Borsa İstanbul) Sürdürülebilirlik Derecelendirmesine göre Şirketimizin notu "B-"den "B"ye yükselmiştir.

CMBTN: Çimbeton Hazırbeton ve Prefabrik Yapı Elemanları Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Çeşme Şubesi"nin tescil işlemleri 21 Ekim 2022 tarihinde tamamlanmış olup, tescile ilişkin bilgilendirme bugün tarihli Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi'nde yayımlanmıştır.

PAY ALIM ve SATIM HABERLERİ

AKSA: 24/10/2022 - 24/10/2022 tarihinde AKSA AKRİLİK KİMYA SANAYİİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 70,50 - 71,45 TL fiyat aralığından 230.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi ve/veya 0 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi tarafımca/ortaklığımızca gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte AKSA AKRİLİK KİMYA SANAYİİ A.Ş. sermayesindeki paylarım/oy haklarım 24/10/2022 tarihi itibariyle %21,359073 sınırına ulaşmıştır/aşmıştır/altına düşmüştür. İşlemin detaylarına ilişkin bilgiler aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

Kaynak GCM  Yatırım

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.