Altın haftanın son gününde toparlanma yaşadı

Altın haftanın son gününde toparlanma yaşadı

Altın geçtiğimiz haftaya satıcılı başlamasına rağmen, 1644 dolar/ons seviyesinden başladığı haftayı yeşilde tamamlamayı başardı. Hafta sonuna kadar satış baskısının etkisiyle 1617 dolar/ons seviyesine kadar geri çekilen...

Altın geçtiğimiz haftaya satıcılı başlamasına rağmen, 1644 dolar/ons seviyesinden başladığı haftayı yeşilde tamamlamayı başardı. Hafta sonuna kadar satış baskısının etkisiyle 1617 dolar/ons seviyesine kadar geri çekilen sarı maden, son üç haftanın en düşük seviyesini kaydetmiş oldu. Bir yandan tepki alımları diğer yandan zayıflan dolarla birlikte altının haftanın son gününde güç kazanmaya başladı. 1658 dolar/ons seviyesinden seansı tamamlayan sarı maden, yüzde 0,8 kazancı hanesine yazarak günü tamamladı. 

 

Gümüş ise haftanın en çok değer kazanan kıymetli madeni olarak öne çıkarken, kazançları haftalık bazda yüzde 6’yı aştı. 18,28 dolar/ons seviyesinden haftaya başlayan beyaz maden, 19,40 dolar/ons seviyesinden günü tamamlayarak yüzde 6,1 kazancı hanesine yazdı.

 

Platin de haftayı kazançla tamamlayan bir diğer kıymetli maden olurken, gümüşün ardından en çok değer kazanan kıymetli maden oldu. 905 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan platin, 942 dolar/onstan seansı tamamlayarak yüzde 4 kazancı hanesine yazdı.

 

Paladyum da diğer kıymetlilerle benzer şekilde kazançlı bir haftayı geride bırakırken, 2000 dolar/onsun üzerine döndüğü bir haftayı yaşadı. 1989 dolar/onstan haftaya giriş yapan paladyum, 2007 dolar/onstan kapanış yaparak yüzde 0,9 kazancı hanesine yazdı.

 

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda geçtiğimiz hafta işlemler dünya fiyatlarının üzerinde2 0 dolar/onsla gerçekleşerek primli işlemler son zamanların en yüksek seviyesini kaydetti. Hacim açısından ortalamanın üzerinde bir hafta geride kalırken 18.844 kg altın, 27.350 kg gümüş işlemiyle seans tamamlandı.

Kaynak TROY

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.