ABD borsalarındaki düşüş sonrası Asya’da karışık seyir

ABD borsalarındaki düşüş sonrası Asya’da karışık seyir

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ Zaman Parite Haber Beklenti Önceki 09:00 GBP Perakende Satışlar (Aylık) (Eyl) -0,50% -1,60% 10:00 TRY Tüketici Güveni (Eki)   7240,00% 16:10 USD FOMC Üyesi Williams'ın Konuşması    ...

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ

Zaman Parite Haber Beklenti Önceki
09:00 GBP Perakende Satışlar (Aylık) (Eyl) -0,50% -1,60%
10:00 TRY Tüketici Güveni (Eki)   7240,00%
16:10 USD FOMC Üyesi Williams'ın Konuşması    
20:00 USD ABD Baker Hughes Sondaj Kuyusu Sayısı    

 

“ÖNE ÇIKANLAR”

“ABD borsalarındaki düşüş sonrası Asya’da karışık seyir”

Dün ABD borsalarının günü kayıplar sona erdirmesi ardından Asya borsaları karışık seyretti. Küresel büyümeye yönelik endişelere ek olarak Çin ekonomisine ilişkin artan riskler piyasalarda tedirginlik oluşturuyor.

ABD 10 yıllık tahvil faizi bu gelişmelerle birlikte 4,26% bölgesine kadar ulaştı. Dolar endeksi haftanın başında yaşadığı düşüşten bu yana en yüksek seviyeleri test etti. ABD endeks vadelilerinde ise şimdilik negatif seyir ön planda.

Çin’de Komünist Parti Kongresi’nde verilen mesajlar, karantina kurallarını gevşetilebileceği sinyalini vererek Çin ve Hong Kong endekslerini pozitif ayrıştırsa da, Biden yönetiminin Çin’in ABD teknoloji pazarındaki alanını düşürmeye yönelik adımları yakından takip ediliyor.

Fed’in Kasım ve Aralık aylarındaki toplantılarında 75’er baz puan faiz artırma ihtimali ana senaryo olmaya devam ediyor. Şubat ayında 25 yerine 50 baz puan faiz artırma ihtimali 38%’in üzerine çıktı.

Petrol fiyatları ise Biden yönetiminin adımları ve resesyon endişesinin oluşturduğu baskıya rağmen, OPEC+ kısıntılarının ortaya çıkardığı ikilem arasında yön arıyor. ABD’de doğalgaz fiyatları Mart ayından bu yana en düşük seviyelere geriledi. Mevsim normalleri üzerindeki sıcaklıklar, artan stoklar ve Avrupa’da kış öncesi stok seviyelerinin yüksek oluşu bu tabloya destek oluyor.

ABD

“Durgunluk döneminde bilanço sezonu sürüyor”

ABD ekonomisinin teknik olarak resesyona girmesine rağmen agresif faiz artırımları devam ediyor. Piyasa ekonominin sağlıklı işleyişine ilişkin ipuçları ararken, bir taraftan da şirketlerin faiz kararları ile mevcut ekonomik koşullardan ne zaman ve ne ölçüde etkilenebileceği merak ediliyor. Bu nedenle ABD’de üçüncü çeyreğe ilişkin bilanço sezonu yakından takip edilecek. Bilançolar bu haftanın ikinci yarısında bankalar ile yoğunlaşıyor. Bilanço takvimine ulaşmak için tıklayınız.

İNGİLTERE

 “Perakende satışlar sert düşüş ardından artabilecek mi?”

 

İngiltere’de perakende satış rakamları grafikte görülebileceği üzere son bir yıllık dönemde oldukça karamsar bir seyir izledi. Euro Bölgesi ve ABD’de olduğu gibi İngiltere’de de resesyon korkusu var. Dolayısıyla hem harcama eğilimini görebilmek, hem de fiyat tahminleri hakkında yorum yapabilmek için perakende satış rakamları yakından izlenecek.

ŞİRKET HABERLERİ

EKGYO: T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Şirketimiz arasında imzalanan "Dönüşüm Uygulamalarına İlişkin İş Birliği Protokolü" kapsamında, Bakanlık adına İstanbul Kartal 12711 Ada 2 Parsel işi ihalesinin Pazarlık- Açık Artırma bölümünü içeren 2. oturumu 26.10.2022 Çarşamba günü saat:14:30'da yapılacaktır.

KARSN: Brisa Bridgestone Sabancı Lastik Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin kaynak kuruluş/fon kullanıcısı olarak yer alacağı ve Katılım Varlık Kiralama A.Ş. tarafından, yurt içinde halka arz edilmeksizin tahsisli olarak ve/veya nitelikli yatırımcılara satılmak üzere 1.000.000.000.-TL (BirMilyarTürkLirası) ihraç tavanı içinde farklı tertip, vade ve yönetim sözleşmesine dayalı kira sertifikası ihraç edilmesi için Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)'na yaptığı başvuru, SPK'nın 18.08.2022 tarih ve 44/1197 sayılı kararı ile onaylanmıştı. Bu ihraç tavanı kapsamında, Katılım Varlık Kiralama A.Ş. tarafından yurt içinde, halka arz edilmeksizin nitelikli yatırımcıya satışa sunulmak üzere, 300.000.000.-TL (ÜçyüzMilyonTürkLirası) tutarında ve azami 728 gün vadeli vadeli yönetim sözleşmesine dayalı kira sertifikaları ihracı için SPK tarafından onaylanan Tertip İhraç Belgesi ekte sunulmuştur.

PAY ALIM ve SATIM HABERLERİ

KONTR: 20/10/2022 tarihinde KONTROLMATİK TEKNOLOJİ ENERJİ VE MÜHENDİSLİK A.Ş. payları ile ilgili olarak 88 TL fiyatından, 5.000.000 TL toplam nominal tutarlı, özel emir yolu ile yerli ve yabancı kurumsal yatırımcıya satış işlemi tarafımca gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte KONTROLMATİK TEKNOLOJİ ENERJİ VE MÜHENDİSLİK A.Ş. sermayesindeki paylarım/oy haklarım 20/10/2022 tarihi itibariyle % 30,34 sınırına ulaşmıştır. İşlemin detaylarına ilişkin bilgiler aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

Kaynak GCM Yatırım

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.