Çin’in dışa açılması her dakika dünyaya kazanç getiriyor

Çin’in dışa açılması her dakika dünyaya kazanç getiriyor

Çin’in bir dakikada küresel iş birliğine katkısının boyutları nelerdir? Bu soruya Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Hua Chunying kısa süre önce twitter hesabında paylaştığı bir dizi fotoğrafla yanıt verdi: Bir dakikada,...

Çin’in bir dakikada küresel iş birliğine katkısının boyutları nelerdir? Bu soruya Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Hua Chunying kısa süre önce twitter hesabında paylaştığı bir dizi fotoğrafla yanıt verdi:

Bir dakikada, üç konteyner mal, Çin-Avrupa kargo tren seferiyle sevk ediliyor. Bir dakikada, 30 yolcu ve 7 konteyner mal, Çin işletmesinin Kenya’da inşa ettiği Mombasa-Nairobi tren hattıyla varış noktasına ulaştırıldı. Bir dakikada, Çin işletmesinin inşa ettiği Pakistan’ın Karot Hidroelektrik Santrali 6 bin 88 kilovat saatlik elektrik üretiyor ve 5 milyon nüfuslu yerel halkın elektrik ihtiyacını karşılıyor. Bir dakikada, Çin işletmesinin geliştirdiği Maldivler Velana Uluslararası Havalimanı’nda 16 yolcu ve 230 kilogram mal sevk ediliyor. Bir dakikada, Çin’in “Kuşak ve Yol” güzergahında yer alan ülkelerle gerçekleştirdiği ithalat-ihracat hacmi, 25 milyon 300 bin yuanı buluyor. Bir dakikada, Şili’den 1.5 ton vişne, Çin’e ihracat ediliyor.

Çin ve tüm dünya ülkeleri arasındaki ticari iş birliği dünyaya mutluluk getirirken, Çin işletmeleri ise iş birliği projeleriyle diğer ülkelerin gelişmesine büyük katkıda bulunuyor. Paylaşılan fotoğraflar, Çin’in dışa açılmada kaydettiği dev başarılarının göstergesi oldu. Çin’in her bir dakikada kaydettiği dışa açılması gözle görülür bir ilerlemedir.

Zaman boyutunu daha da genişletsek, Çin’in dışa açılmasının dünyaya getirdiği önemli katkıları daha iyi kavranabilir. Geçen 10 yıl içinde Çin’in mal ticareti, 2012 yılındaki 24.4 trilyon yuandan 2021 yılında 39.1 trilyon yuana yükseldi. Çin bu rakamlarla dünyanın en büyük mal ticaret ülkesi konumunu korudu. Günümüzde, Çin Uluslararası İthalat Fuarı, Çin Uluslararası Hizmet Ticareti Fuarı ve Çin Uluslararası Tüketim Ürünleri Fuarı gibi bir grup dışa açılma platformu kuruldu. Çin şu ana kadar ülkesinde 21 serbest ticaret bölgesi ve bir serbest ticaret limanı kurdu. Çin, 140’tan fazla ülke ve bölgenin önemli ticaret ortağı konumundadır. Geçen 10 yıl içinde Çin’in küresel ekonomiye sağladığı ortalama katkı oranı, yüzde 38.6 oldu. Çin bu konuda dünyada birinci sırada yer aldı.

“Kuşak ve Yol” Çin’in dışa açılmasının önemli bir penceresidir. Ağustos sonu 2022 itibariyle Çin’in güzergah ülkeleriyle gerçekleştirdiği mal ticaret hacmi, 12 trilyon ABD Doları’nı buldu. Çin’in güzergah ülkelerinde yaptığı doğrudan yatırım ise 140 milyar doları geçti. Türkiye, “Kuşak ve Yol” inşasına en erken destek veren ülkelerden biridir. Günümüzde, Çin, Türkiye’nin ikinci büyük ticaret ortağıdır. 2021 yıl sonu itibariyle Çin’in Türkiye’ye yaptığı doğrudan yatırım, 2 milyar 390 milyon doları buldu. Türkiye menşeli vişne, antep fıstığı, süt ve su ürünleriyle kümes hayvanı etleri gibi kaliteli gıdalar Çin tüketicilerinin beğenisini kazandı.

600 yıl önce, Çin’in Ming Hanedanı’nın ünlü denizcisi Zheng He, dönemin en büyük filosuna liderlik ederek, 7 kez kıtalararası yolculuk yaptı. Zheng He’nin yolculukları, Christopher Columbus’un yeni kıtayı keşfettiği zamandan daha erken bir dönemde gerçekleşti. Ancak Zheng He, diğer ülkelere katliam, yağmalama ve sömürgecilik götürmek yerine, çay, ipek ve porselen sundu. Günümüzde Çin’in dışa açılma politikası, tarihten süregelen iyi uygulamaları devam ettirip geliştiriyor ve jeopolitik zıtlaşma zihniyetinden uzak durarak, ülkelerarası işbirliğine örnek sunmaya devam ediyor. Başka bir deyişle, Çin dünya arenasında “solo oyunculuk” yapmak yerine tüm ortakların katıldığı senfoniyi oluşturmak istiyor. ABD gibi Batılı ülkelerin Çin’in kalkınma yeteneğini siyasi güç genişlemesi olarak görüp, önyargılarla Çin’e yaklaşmasının ciddi bir hata olduğu gerçekler tarafından kanıtlanacaktır. 

Çin Komünist Partisi 20. Ulusal Kongresi 22 Ekim’de başarıyla sona erdi. Xi Jinping kongrede sunduğu raporda, Çin’in dışa açılma politikası ile karşılıklı yarara dayalı dışa açılma stratejisinde ısrarcı olunacağını, Çin’in sürekli kaydedilen yeni gelişmelerle dünyaya yeni fırsatlar getireceğini, tüm dünya ülkelerinin halklarına mutluluk getirmek için dışa açık dünya ekonomisinin oluşturulmasını hızlandıracağını açıkladı.

Çin’in dışa açılma kararlılığının arkasında, Çin’in diğer ülkelerle kültürel kaynaşması, piyasa paylaşımı ve çifte kazanç ilkesine dayalı ticari iş birliğiyle Çin’in dünyayla kucaklaşmasının özgüveni yatıyor. Her dakika, her saat, her gün, her yıl, Çin’in modern bir sosyalist ülke inşa etme yolculuğunu başlattığı, ikinci yüzyıl hedefine kavuşma yoluna ilerlediği kritik bir anda, Çin’in dünyaya daha büyük fırsatlar getireceğine, Çin’in dünya ülkeleriyle birlikte daha çok gelişme mucizesini yaratacağına kesin gözüyle bakılıyor.   

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.